Anasayfa

 
     
  Fertek Kasabası    
   Kasabalarımızı tanıyalım-Fertek


Fertek kasabamız Niğde’ye yakın oldukça sık gidip,gelen aracı olan ulaşımı kolay olan bir beldemizdir. Fertek’in nufusu;977dir,fakat yaz ayları gelenlerle kasaba kalabalıklaşır.Fertek Melendiz dağları yamacına sırtını vermiş, bağlarıyla yemyeşil şirin bir kasabadır.Çok farklı özelliklere sahiptir.İçinden geçerken ağaçlı yolların güzelliği, yol kenarındaki söğüt ağacıyla süslü havuzuyla,ilginç mimarisiyle yapılmış olan taş evleriyle sizi cezbeder.Hele yeni açılan çay bahçesi, restorantları ve fırından gelen mis gibi ekmek kokusu, sabah erkenden çıkan Fertek çöreğinden kahvaltıda çayın yanına almadan geçemezsiniz.lkbahar,yaz,sonbaharsa kapıda oturan kadınlara rastlarsınız.Genç kızlar dantel ören.Ya o pencerede, balkonda sardunya,aslanağzı,ıtır, subay şapkası,mastika,küpeli,onbir aylık gibi envai çeşit çiçeklerin güzelliğine ne demeli.Niğde’li olupta bugüne dek Ferteği gelip görmediyseniz. Çok şey kaybetmişiniz demektir.Fertek’le,Niğde nerdeyse birleşmiştir.Yeni yapılan evlerle.S.S.K. blokları.Hastane yol ayrımından, yada Niğde’nin çıkışındaki mezarlığın karşı yolundan girerek o yoldaki güzel evleri, eski kiliseden dönme camiyi, bağların,bahçe, bostanların seyriyle yol güzergahınızı daha güzelleştirebilirsiniz.Yol boyunca bahçesinde tere,nane,yeşil soğan yetiştiren kadınların uğraş verdiği tamamen doğal bir Anadolu kentinin profiliyle karşılaşırsınız.Fertek’te büyükbaş hayvanlardan inek yetiştiren evler vardı giderek bu azalıyor.Halis peynir,yağını kendi elleriyle üreten halk artık bu özelliğini kaybetmek üzere.Bağlardan yetiştirilen üzümden elde edilen pekmez,kuru üzümü kendi yetiştirip elde eden çalışkan üreticidirler.Elma,kayısı bahçelerinin bakımı ile ilgilenen erkek,kadın kendi yetişdikleri meyva,sebzeyi tüketirler.Niğde,Bor pazarında satarlar.Başka şehirlerde yaşayan hemşehrileride Fertek’ten kışlık olarak,sonbaharda alıp götürürler.

Fertek’liler konuşma üslubu kelimelerin sonunu uzatarak konuşurlar.Tabiki artık konuşma üslubu ordada öz türkçemiz kullanılıyor. .Önceleri “netsen yavrummm...,abbovvv...”gibi kelimeler kullanırlardı.Fertek’te okumuş oranı yüksektir.Genelde bürokraside görev yapmış, kariyer sahibi insanları vardır.Geçmişi tarihiyle köklüdür.Rakısı ile söylenen şu ibarelere rastlarsınız.
Araştırmacı Jak Delon İstanbul;un meyhaneleri adlı eserinde yada Reşat Ekrem Koçu İstanbul Ansiklobedisinde uzun uzun anlatırlar .Jak Delon Atatürk;ün Fertek;li Dimitri ağanın sakız rakısını çok sevdiğni söyler.Kasaba 1924 Mübadelesinde Ortodoks nufusun (İstanbul'a yerleşenler kurtulur).Neredeyse tamamı Yunanistan'a gönderilir. Balkanlardan gelenler yerlerine yerleştirilir ama nafile kasaba hızla göç kaybına maruz kalır.Bir köy kadar nufusu azalma gösterir.
Fertek’te gezilecek yerler; Mesire yeri,yakın köylere Küçükköy,Hançerli’ye gidin. Bağlar arasındaki gizli patikalardan yürüyün. Yeraltı şehrini ziyaret edin. Ortokslar için kutsal su (ayazma) olan Mandilmos’u görün. Kasabanın içinde yer alan 16.yüzyıl yapısı camiyi ve iki kiliseyi ve hamamı gezip,görün. Hamamın ve kilselerin Karamanlıca (Yunan alfabesiyle yazılmış Türkçe) yazılmış kitabelerinin gizemini çözün.Yeni açılan kafeteryalarda çay için,kebabçılarda karnınızı doyurun.
Niğde’de en örnek belediye çalışmasıyla temiz,nezih bir kasabadır.Sorunlarını aşmış,eğitim olarak okullarıyla gerçekten takdire şayan Niğde’ye yakışan bir kasabadır.Dileğimiz oki diğer kasabalarımız gibi nüfusu azalma göstermeyip belediyeliğini kaybetmesin.Yeni yasalarla sayım tekniğiyle bu zorlaşıyor.Belde adına her konuda olduğu gibi bu konudada belediye başkanı Mahmut Şafak'ın olumlu çalışmalarını tebrik ediyoruz.

Ferteği ancak bir Fertek’li daha iyi anlatır. Acizane dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Sürçülisan ettikse affola... 
  Eklenme Tarihi : 14.05.2007       Hit : 8297  

Sende www.yesilbor.com 'a fikirlerinle, düşüncelerinle, yazılarınla katkıda bulunabilirsin Göndereceğiniz döküman ve resimlerde Gönderen olarak belirtilen ad ve soyad işaretlenecek, resim üzerine işaretlenecektir.

Bu site sizin katkılarınızla Bor ve Niğde 'yi daha iyi temsil edebilme imkanına kavuşacaktır. İletişim için >>  Bize Ulaşın